Zadbaj o prawidłowy rozwój fizyczny swojego dziecka i umów się na konsultację trenerską

Umów się na konsultację trenerską

Źródła: 

1. https://strengthandconditioningeducation.com/youth-training-and-development-blog/strength-training-for-children-young-adults/

2. Sports Medicine 15, 389-407, 1993

3. National Strength and Conditioning Association Journal 13, 39-46, 1991

4. Medicine and Sport, 11, 152-158, 1978

5. Physician and Sportsmedicine, 14, 134-139; 142-143, 1986

6. Medicine and Science in Sports and Exercise 26, 510-514, 1993

7. Wilmore JH & Costill DL, Physiology of Sport and Exercise, Human Kinetics, 1994

8. Strength Training Effects In Prepubescent Boys, 22, 605-61

9. American Journal of Sports Medicine 8, 318-323, 1980

Przykładowe bloki treningowe:

Blok I: Trening ogólnorozwojowy z obciążeniem własnego ciała

Blok II: Wprowadzenie do treningu biegowego - nauka techniki biegu i przyspieszenia

Blok III: Wprowadzenie do treningu z obciążeniem zewnętrznym: Gumy oporowe, hantle

Blok IV: Wprowadzenie do treningu siłowego: sztangi, kettlebells

Blok V: Rozwój siły eksplozywnej, przyspieszenie kierunkowe, dynamiczna zmiana kierunku biegu

Blok VI: Trening wytrzymałości szybkościowej

Z trenerskiego punktu widzenia, należy zadbać również, żeby wszystkie ćwiczenia były wykonywane w pełnym zakresie ruchu oraz żeby nigdy nie wykonywać prób maksymalnych podniesień.

Jeżeli planujemy długofalowy rozwój motoryczny dziecka, powinniśmy zadbać o to, by program treningu oporowego stanowił część kompleksowego programu zaprojektowanego w celu zwiększenia zdolności motorycznych i poziomu sprawności. W planowaniu treningu przygotowania motorycznego dziecka można wykorzystać periodyzację blokową i skupić się na rozwoju danej cechy motorycznej. Należy pamiętać, że tworzenie bloków treningowych zależy od głównego celu treningowego, wieku dziecka, poziomu jego sprawności fizycznej.

W jaki sposób powinien wyglądać trening przygotowania motorycznego z dzieckiem?


Jak siła i kondycja poprawiają wyniki w sporcie młodych sportowców?


Dowody sugerują, że trening siłowy i kondycyjny może wspierać poprawę wyników, pomagając rozwijać siłę u młodych sportowców. Wiele sportów, takich jak siatkówka, rugby, piłka nożna, wymaga siły i mocy, aby umożliwić wykonywanie ruchów wielostawowych. Istnieje wiele testów, które trenerzy mogą przeprowadzić, aby zmierzyć poprawę siły i mocy. W piłce nożnej zazwyczaj widzimy, że im silniejszy zawodnik, tym wyżej może skakać, szybciej biegać i mocniej kopać piłkę, jak i potrafi utrzymać pozycję na boisku.

Wczesne teorie opierały się w dużej mierze na przypuszczeniach, dlatego zbadano bezpośrednią ocenę tych neurologicznych adaptacji. Wykorzystując przełomowe techniki, badacze zbadali zmiany w aktywacji jednostek motorycznych po okresie treningu oporowego u chłopców w okresie przed-dorastania (7). Wyniki wskazują, że po pierwszych 10 tygodniach treningu aktywacja jednostek motorycznych zginaczy łokcia wzrosła o 9%, a aktywacja jednostek motorycznych prostowników kolana wzrosła o 12%. Wolniejsze wzrosty aktywacji jednostek motorycznych odnotowano w ciągu drugich 10 tygodni. Wyniki potwierdzają, że system neurologiczny jest w dużej mierze zaangażowany w pomiary wyników sportowych.

Późniejsze badania potwierdziły, że wzrost siły u młodych wykonawców można częściowo przypisać zwiększonej aktywacji nerwowo-mięśniowej. Zarówno aktywacja jednostek ruchowych, jak i koordynacja ruchowa wzrastają jeszcze bardziej, gdy stosuje się złożone czynności podnoszenia wielostawowego, a nie pojedyncze ruchy. Specyfika jest istotna dla poprawy koordynacji ruchowej: naukowcy wykazali, że bardziej znacząca poprawa siły występuje w określonych ćwiczeniach wykonywanych podczas treningu niż w przypadku niespecyficznych ćwiczeń, takich jak izometryczne zgięcie łokcia i wyprost kolana (1).

Pamiętajmy, że dzieci nie powinny być traktowane jak mini-dorośli! Ich układy neurologiczne różnią się i teoretycy sugerują, że właśnie dlatego obserwujemy wzrost siły bez testosteronu (5). Dowody wskazują, że siła wzrasta wraz z rozwojem układu nerwowego, co ma podstawowe znaczenie przy wysiłku i rozwoju siły mięśniowej. Badania wykazały, że istnieją trzy prawdopodobne czynniki warunkujące przyrost siły: 

  • lepsza koordynacja umiejętności motorycznych;

  • zwiększona aktywacja jednostki motorycznej;

  • nieokreślone adaptacje neurologiczne (6).

Czy dzieci mogą zwiększać siłę przed okresem dojrzewania?


U dorosłych bez problemu akceptujemy fakt, że wysiłek włożony w ćwiczenia siłowego, będzie miał bezpośredni wpływ na wyniki w sporcie, poprawę cech motorycznych takich jak siła, szybkość, wytrzymałość ale również na zmianę wyglądu fizycznego  W latach 60. opublikowano badanie oceniające zdolność do treningu mięśni dolnej części pleców po kursie izometrycznego treningu oporowego. Badanie nie wykazało żadnej znaczącej poprawy siły. Dalsze badania dotyczące siły nóg i ramion również nie wykazały żadnych znaczących przyrostów siły (3). W badaniach tych jednak stosowano minimalne obciążenia treningowe, brakowało progresywnego przeciążenia i trwało tylko bardzo krótko. Programy treningowe obejmujące progresywne przeciążanie mięśni dostarczyły dowodów na to, że u młodych sportowców możliwy jest przyrost siły nawet przed okresem dojrzewania. W 1986 roku grupa chłopców w wieku od 9 do 10 lat rozpoczęła trening siłowy. Pod koniec okresu treningowego odnotowano znaczny wzrost zgięcia i wyprostu łokcia i kolana(4).

Praca z dziećmi nad ich przygotowaniem motorycznym jest tematem kontrowersyjnym i dyskusyjnym. W internecie szerzą się nieprawdziwe opinie na temat tego, że ćwiczenia z obciążeniem zewnętrznym hamują wzrost dzieci, sprawią, że będą wolniejsze czy też mniej sprawne. Jeżeli popatrzymy na gwiazdy sportu - Cristiano Ronaldo zaczął trenować w wieku 7 lat, w Wielkiej Brytanii w zawodach w podnoszeniu ciężarów mogą brać udział 14 - latkowie. Poprzez odpowiednie dobranie do wieku dziecka ćwiczeń, możemy poprawić jego równowagę, siłę i moc propriocepcji (2)

Najważniejsze fakty o treningu motorycznym dla dzieci

  • Trening motoryczny dzieci jest bezpieczny i powinien być wprowadzony na wczesnym etapie rozwoju fizycznego dziecka - nawet od 8. roku życia.

  • Dzieci powinny ćwiczyć z obciążeniem zewnętrznym. Według obecnej wiedzy, nie ma przeciwwskazań do wprowadzenia treningu siłowego do treningu dzieci.

  • Trening siłowy zwiększa siłę, moc oraz poprawia równowagę u ćwiczących dzieci

  • Trening siłowy wzmacnia kości, więzadła i pomaga w utrzymaniu beztłuszczowej masy ciała

 

Athletic Performance Wrocław Logo
Trening motoryczny dla dzieci jest doskonałym uzupełnieniem codziennej aktywności ruchowej dziecka. Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony wzmacnia kości i mięśnie, zwiększa siłę mięśniową i pomaga w długofalowym rozwoju cech motorycznych u dzieci. Najlepsi sportowcy tacy jak
Sprinterzy różnią się od maratończyków - to wie każdy laik. Pierwszą i oczywistą różnicą jest dystans, jaki przebiegają, czas trwania wysiłku oraz ich masa mięśniowa. Zrozumienie głównych różnic anatomicznych i treningowych tych dwóch typów sportowców
  Trening na siłowni może być świetnym dodatkiem przygotowującym was do zimowego wyjazdu! Zima za pasem, coraz więcej z nas wyjedzie uprawiać sporty zimowe takie jak snowboard, czy jazda na nartach. Niestety, część wróci z urazami

Trening przygotowania motorycznego pomaga we wszechstronnym rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży

Umów się na konsultację trenerską

06 stycznia 2022

Przygotowanie Motoryczne dzieci

Trening motoryczny dla dzieci jest doskonałym uzupełnieniem codziennej aktywności ruchowej dziecka. Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony wzmacnia kości i mięśnie, zwiększa siłę mięśniową i pomaga w długofalowym rozwoju cech motorycznych u dzieci.

 

Najlepsi sportowcy tacy jak Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski oprócz treningów piłkarskich, od najmłodszych lat pracowali nad poprawą cech motorycznych. Dzięki temu, i dzięki dodatkowej pracy nad swoją motoryką i wzmocnieniem ciała, Robert Lewandowski w wieku 16 lat został zauważony przez Legię Warszawa. Obecnie, zawodnicy, którzy wyróżniają się i świętują sukcesy w swoich dyscyplinach sportu, od najmłodszych lat, trenują indywidualnie pod okiem trenera przygotowania motorycznego.

 

Hubert Świątkowski    hubert@athleticperformance.pl    tel. 691 699 231