Trening w domu w czasie kwarantanny jest sporym wyzywaniem dla większości ćwiczących osób. Okazuje się, że jak nie ma obok hantli, sztang, kettli, ciężko jest utrzymać dobrą formę, nie mówiąc już o zbudowaniu masy mięśniowej, czy zwiększeniu siły.
Niemniej jednak można ten czas wykorzystać po to, żeby po pierwsze nie dopuścić do jak największej straty tkanki mięśniowej, po drugie żeby popracować nad układem krwionośnym i poprawą kondycji, a po trzecie żeby nie wyjśc po kilku dniach lub tygodniach grubszym o kilka kilogramów tkanki tłuszczowej.
Poznajcie trzy najbardziej sprawdzone metody aktywności fizycznej, które możecie wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu:
Cardio warto robić, ale warto je robić mądrze, a nie długo. W obecnej sytuacji nikt nie broni (jeszcze) wyjścia z domu w celu pobiegania (no, chyba, że faktycznie masz 2-tygodniową kwarantannę, wtedy proponuję kupić skakankę o ile masz na tyle miejsca w domu, lub korzystać z ergometru, odkurzyć rowerek stacjonarny.
Jakiego sposobu nie wybierzesz, pamiętaj, że utrzymywać tętno w pułapie 120-150 uderzeń / minute przez 30 minut ciągłego wysiłku. Jeżeli chcesz ćwiczyć dłużej - nie ma najmniejszego problemu!
Jest to bardziej wymagająca metoda w porównaniu z Cardio, jednakże bardzo dobrze wpływa na poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Każde ćwiczenie wykonaj w sposób eksplozywny, np. - wyskok podczas wstawania z przysiadu lub pompka z "klaśnięciem" czy też wszelkiego rodzaju dynamiczne wykroki, pajacyki, ćwiczenia typu mountan climbers, burpees (padnij-powstań), wskoki na murek, skipy A/C.
Proponuję w domu wykonywać ćwiczenia eksplozywne w modelu AMRAP (jak najwięcej powtórzeń jak tylko możliwe) w czasie 20s z 60s przerwą i z każdą kolejną serią skrócić czas odpoczynku o 10-20s.
Przykład: Jumping Squats AMRAP 6 serii x 20 sekund
Czas przerwy: 60s / 50s / 40s / 30s /20s / 10s
Ćwicząć w domu możesz w łatwy sposób pracować nad utrzymaniem poziomu siły. Wystarczy zastosować trening tempowy - 2220 lub 2120 przy podstawowych ćwiczeniach - zarówno z obciążeniem własnego ciała, jak i z gumą.
Przykład: Pompka Tempo 2220
2s pracy ekscentrycznej - opuszczanie
2s wstawania i powrót do pozycji wyjściowej
JAK I KIEDY ĆWICZYĆ?
Bardzo dobre pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Metoda oraz rodzaj treningu powinny być dopasowane przede wszystkim do Ciebie. Jeżeli wolisz wykonywać ćwiczenia tempowe zamiast cardio - wykonuj więcej tego typu ćwiczeń w ciągu tygodnia. Jeżeli chcesz ćwiczyć ogólnorozwojowo - możesz przeplatać dni treningowe.
Przykładowy plan tygodniowy:
Dzien 1: Cardio
Dzien 2: Cwiczenia eksplozywne
Dzien 3: Cwiczenia tempowe
Dzien 5: Cwiczenia eksplozywne
Dzien 6: Cwiczenia tempowe
PRO TIP
Na zakończenie garstka podpowiedzi tak, abyś mógł zmaksymalizować czas treningu
-
Słynne powiedzenie "no pain, no gain" to tylko i wyłącznie bull-shit. Ważniejsze jest to, żeby ćwiczyć systematycznie. Zrobienie kilku szybszych jednostek treningowych w ciągu tygodnia jest o wiele lepsze niż zrobienie jednego ciężkiego treningu i odpoczywaniu przez kolejne 5 dni.
-
Rozpocznij z mniejszą ilością serii / powtórzeń, przy czym w każdym kolejnym dniu treningowym spróbuj zwiększać ich ilość. Ustal sobie cel do którego chcesz dotrzeć i realizuj plan
Nie ma sensu odpuszczać aktywności fizycznej tylko dlatego, że siłownia jest zamknięta. Jeżeli przeznaczysz 30-40 minut na aktywność fizyczną każdego dnia, poczujesz się po prostu lepiej, usprawnisz działanie wszystkich układów wewnątrz Twojego ciała, ale również zmniejszysz szansę na zachorowanie na choroby typu cukrzyca, otyłość, grypa.
Jeżeli nie masz pomysłu na trening w domu, lub chcesz spersonalizowany plan do wykonywania w domu - odezwij się poprzez formularz kontaktowy, który znajdziesz w zakładce "Kontakt".
Wraz z planem treningowym otrzymasz filmiki z ćwiczeniami do wykonania w domu.